تبلیغات
کردستان من - هشتمین اثر باستانی جهان در کردستان
کردستان من
هیچ چیزی برای همیشه نیست...

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

هشتمین اثر باستانی جهان در کردستان


زیبایی دقت برانگیزی و  بزرگی و کثرت تعداد این پیکره ها، سبب شد تا سازمان یونسکو  آن را به عنوان هشتمین مکان باستانی جهان ثبت نماید.

این پیکره های نمرود چه هستند؟

پیکره های تاریخی نمرود در بالای کوهی بلند در نزدیک آب فرات و شهر آدیامان که یکصدو ده کیلومتر از این شهر و ده کلیومتر از روستای"قرتووون"  فاصله دارند.

این کوه دوهزار و یکصدو پنجاه متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در  نوک این کوه، تپه ای بصورت هرمی شکل وجود دارد که ارتفاع آن به دویست متر میرسداین تپه صدها سال جنگلی پر از درخت بوده است، ولی با مرور زمان، این تپه اکنون عاری از هر پوشش جنگلی می باشد.

 

(بقیه در ادامه مطلب)

براساس منابع تاریخی، این پیکره ها باقیمانده ای از تمدن"کومه گل" می باشند که برای چندین سال در این منطقه فرمانروائی کرده اند.

اکنون بدلیل ساخت سد آتاترک، پایتخت کومه گل بنام"ساموسونا" به زیر آب فرو رفته است و برای همین اطلاعات دقیقی درباره ی آنان وجود ندارد.

این پیکره ها به دوبخش تقسیم می شود: پیکره هائی بخش شرقی و پیکره های بخش غربی.

تمامی این پیکره های موجود در این کوهستان از سنگهای بزرگ تراشیده شده اند. این پیکره ها نشاندهنده ی فرمانروایان و خداوندان خیر و شر و قدرت و برکت و شب و روز می باشند.

در قدیم مردم برای رفتن بدین کوه با استفاده از چارپایان بدانجا میرفتد، ولی اکنون دو راه برای صعود به بالای این کوه و دیدن این پیکره ها وجود دارد.

تاریخ این پیکره ها و کشف آنان

براساس منابع تاریخی و باستان شناسی، تاریخ ساخت این پیکره ها در کوه نمرود به شصت وچهار سال پیش از میلاد بر می گردد. یعنی 2081 سال پیش، این پیکره ها ساخته شده اند و آن سنگهائی که این پیکره ها از آن تراشیده شده اند، سنگهای از جنسی مقاوم می باشند که تا  کنون در برابر تغییرات آب و هوائی توانائی مقاومت داشته اند.

باستان شناس و متخصص در زمینه پیکره های تاریخی نمرود«بکر سعید توغلو»  می گوید: آنکه به تاریخ کشف این پیکره ها بر می گردد، این می باشد که برای نخستین بار در سال 1935.م، زمانیکه چوپانی رمه ی گوسفندانش را به بالای این کوه میبرد، این پیکره ها را کشف می کند و از همان زمان این پیکره ها، سبب اهمیت دادن باستانشناسان شد.

پیکره های های بخش شرقی کوهستان نمرود

این پیکره ها، پنج پیکره می باشند و حجم و اندازه ی آنان به اندازه ی انسانی می باشد. علاوه بر این پیکره های انسانی، دو پیکره ی شیر و یک سرعقاب که سنبل قدرت است همچون نشانه ای در اطراف این پیکره ها وجود دارد.

در دامنه ی این پیکره ها، پلکانی وجود دارد و همین نکته، باعث تفاوت این پیکره ها از بخش غربی می باشد. تمامی این پیکره ها از جنس سنگ می باشند و برای همین نمی توان آنانرا جابجا کرد و وزن برخی از این پیکره ها به چندین تن میرسد.

پیکره های بخش غربی

در این بخش چندین پیکره وجود دارد. براساس نظر باستانشناسان از نظر ساخت و ظرافت هنری بکار رفته در آنها از بخش شرقی، این پیکره ها بهتر می باشند.

در این بخش پیکره ی آپولو و هرابلوس وجود دارد. این بجز پیکره ی شیر وعقابی می باشد  که در بخش شرقی نیز وجود داشتند و در اینجا مجدداً این دو سنبل  گذاشته شده اند. ولی آنکه این پیکره ها را متمایزتر از پیکره های بخش شرقی می کند، ایننت: صورت و شمایل این پیکره ها جوانتر و مقداری عصبانی تر دیده می شوند و کلاه های این پیکره ها، همانند کلاه های ایرانیان می باشد.

در همین بخش، سه پیکره ی مجسم دیده می شود که از خاک رس سیاه  ساخته شده اند. پوشش این سه پیکره بسیار زیبا تراشیده شده است و باستانشناسان می گویند: این پیکره ها، پادشاه امی گوس می باشد.

در همین بخش چندین پیکره ی زن نیز وجود دارد، زیرا در دستان این پیکره ها دستبند و در گوشهای آنان، گوشواره وجود دارد، ولی صورت آنان مشخص نیستدر میانه ی این پیکره ها،  پیکره ی خداوند بزرگ تمدن کومه گل وجود دارد و به همین منوال خدای شب و روز نیز دیده می شود.

اهمیت تاریخی این پیکره ها

در مورد اهمیت تاریخی این پیکره ها، متخصص و کارشناس پیکره های باستانی نمرود«گولفر عثمان» می گوید: در سال 1940 دو پرفسور آمریکائی بنامان(تره اسگل و بوسنر) برای تحقیق در مورد این پیکره ها بدین منطقه آمدند و پدر فقیدم همراه آنان به بالای کوه نمرود رفت و با آنان همکاری نمود و با اسب مایحتاجی را که نیاز داشتند برای آنان به بالای کوه نمرود برد.

گولفر می گوید: ایده و نظرات در مورد این پیکره ها بسیار است. برخی می گویند؛ از مصر آورده شده اند. ولی چنین چیزی قابل باور نیست، چونکه برخی از این پیکره ها وزن آنان به ده  تن میرسد.

از این نیز سخن به میان می آورد: بدلیل داشتن اهمیتی باستانی و ظرافت هنری که این پیکره ها دارند، سازمان یونسکو آنانرا همچون هشتمین اثر باستانی جهان ثبت و اعلام کرده است.

در حال حاضر برخی از باستانشناسان، پیکره های باستانی کوه نمرود را همچون تاریخی زنده خاورمیانه می بینند.

درباره وبلاگ

sardasht1@yahoo.com
مدیر وبلاگ : زانیار

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

----------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

---------- Online User ----------------------------------------------------------------