تبلیغات
کردستان من - قدیمیترین روستای تاریخ بشر در کردستان
کردستان من
هیچ چیزی برای همیشه نیست...

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

قدیمیترین روستای تاریخ بشر در کردستان

www.sardasht21.mihanblog.com

(قدیمی ترین روستای تاریخ بشر)


با پیداشدن روستایی باستانی (گوبک تپه) در ارفه کردستان ترکیه، بر تاریخ تمدن بشری چندهزار سال اضافە میشود . این روستا کە در تپە گوپگلی قرار دارد ١٢ هزار سال قدمت دارد و بیشتر از تمامی تاریخ‌هایی است کە قدمت روستا نشینی را حداکثر ٩ تا ١٠ هزار پیش تخمین می‌زدند. این شاید همان بهشت عدن که در روایات آمده است.

 

(بقیه در ادامه مطلب)

مجله ی نیوزویک برای  تپه ی گوبکلی که در نزدیکی  شانلی اورفا قرار دارد،و از طرف تعدادی از باستان شناسان به عنوان بزرگ ترین کشف تاریخ نامیده شده ، جایگاه ویژه ای قائل شده است.

در سال ۱۹۹۴ چوپانی که گله اش را در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی  شانلی اورفا در نزدیکی روستای اورنجک  می چرانید، بر روی تپه ی  گوبکلی سنگ های مکعب مستطیل شکلی که کنده کاری شده بودند، یافت. پس از انتشار خبر،  کلاوس اشمیت  عضو انجمن باستان شناسی آلمان، با حضور در منطقه ، پژوهش هایش را آغاز نمود و در آن محل به بقایای آثاری بر خورد که می توانستند تمامیت تاریخ شناخته شده ی بشر را دگرگون سازند.

اولین دستاورد پژوهش در تپه ی گوبکلی فرضیه ی احتمال ساخته شدن اولین پرستشگاه، توسط انسان هایی بود که بعد از عصر یخبندان، و در حدود ۷۵۰۰ سال قبل از ساخته شدن  اهرام مصردر آنجا، زندگی می کردند -این امر با تست کربن  ثابت شده است -از دانشگاه هایی چون هاروارد، استانفورد، جان هاپکینز دانشمندان و متخصصان به پژوهش پرداختند.

 بر اساس خبر مجله ی نیوزویک با عنوان  تاریخ از نو نوشته می شود  طبق نظریه ی کلاسیک تمدن ، ابتداء زندگی یکجا نشینی و زندگی در روستا ، سپس خط و ادیان پدید آمده است. ژان ژاک روسو- اندیشمند نامی فرانسوی -می گوید: شهر، دین را پدید آورد. بر اساس آنچه از حفریات باستان شناسی به دست آمده است، انسان هایی که دوره ی یخبندان را سپری کرده بودند ، به هنگامی که به این منطقه آمدند،با هدف انجام مراسم عبادت دسته جمعی، معبد ساختند.

بر اساس نظر متخصصان، انسان هایی که در اطراف معبد گوبکلی به زندگی پرداختند، کشاورزی و دامداری را کشف نمودند و بعداً در  چاتال هویوک وارد مرحله ی زندگی یکجا نشینی شدند. از حفریات تا کنون ۴۵ عدد سنگ T شکل، که بر روی آنها اشکال خوک وحشی، اردک، مار، شیر، ماهی و انسان هایی شکارگر،وجود دارد، یافت شده است. صد ها سنگ که هنوز در زیر خاک هستند. بر اساس نظر متخصصان منطقه ی تپه ی گوبکلی ۱۴۰۰۰سال قدمت دارد، یعنی ۷۵۰۰ سال از اهرام مصر، کهن تر می باشد.آنچه تا کنون به دست آمده، فقط ۵٪ مجموع این گنجینه ی ارزشمند است  و باز هم باید منتظر کشفیات شگفت انگیز دیگر باشیم.

درباره وبلاگ

sardasht1@yahoo.com
مدیر وبلاگ : زانیار

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

----------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

---------- Online User ----------------------------------------------------------------